(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

Стан озимих культур в ІІІ декаді березня 2018 року

Різке коливання температурного режиму у ІІІ декаді березня в сторону холодних показників після короткочасного потепління в ІІ декаді місяця (+12+150С) та нестійкий сніговий покрив на полях – основна загроза ушкодження рослин озимих культур.

По даних агрометеорології, настання постійних позитивних температур розпочнеться в останніх числах березня. Це говорить про те, що відновлення весняної вегетації слід очікувати в І декаді квітня, що на тиждень-півтора пізніше середньобагаторічного показника (23 березня) по регіону.

Науковцями області вже зазначалося, що настання позитивних температур у пізні строки (ІІІ декада березня- початок квітня) сприятиме пізньому відновленню весняної вегетації. Наростання позитивних температур швидкими темпами в цей період сприятиме швидкому наростанню вегетативної маси рослин, і при недостатньо розвиненій кореневій системі, такі рослини можуть загинути тому, що слабко розвинена коренева система не в змозі забезпечити рослину вологою та поживними речовинами. Цей процес ще більш ускладниться, коли пересихання грунту буде йти швидше, ніж відростання коренів рослини. При пізньому відновленні вегетації та високих температурах повітря у рослин озимих культур буде менше часу на відростання кореневої системи, формування вегетативної маси, відбуватиметься скорочення міжфазних періодів. Такі погодні умови не сприятимуть одержанню високих показників урожайності. Якщо температура повітря буде наростати поступово, в грунті буде достатньо вологи для поступового укорінення рослин, їх вегетативна маса поступово відростатиме – це добрі умови для одержання оптимального врожаю озимих культур.

На данний період слід зазначити, що у зв’язку з перепадами температур та відсутності снігового покриву в лютому місяці, вегетативна маса рослин може бути сильно ушкоджена, а на окремих рослинах може і повністю загинути. Але це не означає, що посів необхідно пересіяти.

При відновленні весняної вегетації (при першій можливості вийти в поле) особливу увагу слід приділити життєздатності кореневої системи. Якщо коренева система жива, поле достатньо удобрене, такі посіви слід залишити для одержання продуктивності, формування якої буде залежати від подальших погодних умов.

Питання підсіву чи пересіву вирішується в залежності від кількості рослин, що збереглися та від їх стану. Дуже важко зробити заключний висновок по стану посівів, росту та розвитку рослин, якщо точно неможливо спрогнозувати погодні умови, які складуться в подальшому.


ст. н. співробітник Донецької державної
сільськогосподарської дослідної станції

Національної академії аграрних наук України, к.с.-г. н
К.Ф.Кандаурова

Facebook
Pocket
Email
Print