(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

Увага! Небезпечні пестициди

Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області доводить до відома сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, що до початку проведення весняно-польових робіт, особи діяльність яких буде пов’язана із транспортуванням, застосуванням та використанням пестицидів та агрохімікатів повинні пройти медогляд та отримати посвідчення та допуск на право здійснення робіт пов’язаних із застосуванням пестицидів та агрохімікатів.


Початок польових робіт у сільському господарстві завжди супроводжується сезонним збільшенням на ринку попиту та пропозиції засобів захисту рослин, тому що кожен аграрій прагне отримати прибуток від своєї діяльності. У сучасному землеробстві отримати високі та якісні врожаї без застосування засобів захисту рослин практично неможливо, але на ринок пестицидів потрапляє величезна кількість підробленої продукції. Під назвами відомих препаратів продають невідомі хімічні сполуки. Токсичні домішки невивчених препаратів потрапляють у довкілля, накопичуються у поверхневих та підземних водах і на довгі роки залишаються у ґрунті, впливаючи на майбутні врожаї.

Пестициди, потрапляючи в організм людини і накопичуючись там у великих кількостях, приводять до розвитку багатьох хронічних захворювань і гострих отруєнь, а також до збільшення кількості вроджених аномалій розвитку і дитячої смертності. Пестициди надовго затримуються в організмі, деякі залишаються в ньому назавжди. За твердженням дослідників, основна маса пестицидів містить у собі метаболічні отрути, які приводять до розвитку захворювань серцево-судинної, репродуктивної і травної систем. Гостра токсичність пестицидів визначається дозою, що надходить в організм людини різними шляхами (через шлунково-кишковий тракт, шкіру, легені і т.д.) і приводить до смерті.

Питання фальсифікованих засобів захисту рослин стоїть дуже гостро, адже воно безпосередньо пов’язане з процесом виробництва сільськогосподарської продукції та продуктів харчування, які мають бути абсолютно БЕЗПЕЧНИМИ для споживання.

Оригінальні засоби захисту рослин (пестициди) обов’язково відповідають трьом основним характеристикам: безпечність, вибірковість дії та недовговічність.

Використання засобів захисту рослин в Україні регламентовано Законами України “Про пестициди і агрохімікати” та “Про захист рослин”. 

Усі пестициди, що реалізовуються в Україні згідно з чинним законодавством, проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівням екологічної безпеки та включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів» та доповнення до нього.

При плануванні циклу весняно-польових робіт слід особливу увагу приділити протруюванню насіння, завчасно придбати препарати у фірм постачальників, які себе добре зарекомендували та мають відповідні документи(сертифікати якості).
Для  протруювання насіння рекомендується використання  комплексних препаратів, які здатні захистити сходи ярих зернових, просапних та овочевих культур не тільки від хвороб, але і від комплексу шкідників на весь вегетаційний період – це ґрунтові шкідники – дротяники, жужелиці, на ярих зернових – це злакові мухи, хлібні блішки та сисні шкідники (попелиці, трипси) при цьому зберігається корисна ентомофауна.

При застосуванні пестицидів слід особливу увагу приділити усуненню негативного впливу на галузь

бджільництва. Нагадуємо юридичним та фізичним особам, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, вимоги статті 37 Закону України «Про бджільництво», в якому чітко говориться про те, що фізичні та юридичні особи, зобов`язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через

засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки, яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, цивільно – правову або кримінальну відповідальність згідно з Законами України.


О.С. Міщенко,
провідний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області

Facebook
Pocket
Email
Print